HL5050A-3C-150MA
Manufacturer
Solidlite
VIGOR # :
Description
5050 150MA RGB LED
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HL5050A-3C-150MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:7500mcd Red, 12500mcd Green, 1900mcd Blue
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:4.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.3V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Current - Test:150mA Red, 150mA Green, 150mA Blue
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm Red, 528nm Green, 455nm Blue
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2020 (5050 Metric)
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:5.40mm L x 5.00mm W
Height (Max):0.80mm