LS E67B-S2V1-1-1-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR 4PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LS E67B-S2V1-1-1-Z PDF
Type Description
Series:Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:562mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:633nm
Wavelength - Peak:645nm
Features:-
Package / Case:4-PLCC
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm