R50RG2-F-0160
Description
LED GREEN/RED CLEAR T/H
DataSheet
R50RG2-F-0160 PDF
Part Status:Active
Color:Green, Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:800mcd Green, 600mcd Red
Lens Style:Square with Flat Top
Lens Size:7.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.8V Green, 2.6V Red
Current - Test:50mA Green, 50mA Red
Viewing Angle:160°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:520nm Green, 628nm Red
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:7.60mm L x 7.60mm W
Height (Max):4.40mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TLHY5200
TLHY5200
LED YELLOW TINTED 5MM T/H