XLMYK11D14V
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
LED YELLOW DIFFUSED T-1 T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XLMYK11D14V PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:138mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3mm, T-1
Voltage - Forward (Vf) (Typ):14V
Current - Test:10.5mA
Viewing Angle:40°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:590nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 (3mm)
Size / Dimension:-
Height (Max):4.60mm