LS T670-J1L2-1-0-10-R18-Z
Description
LED TOPLED 628NM SUP RED 2-PLCC
DataSheet
LS T670-J1L2-1-0-10-R18-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Red
Configuration:-
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:11.3mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.0V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:628nm
Wavelength - Peak:635nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm