LG M670-J2M1-1-0-10-R18-Z
Description
LED GREEN CLEAR SMD
DataSheet
LG M670-J2M1-1-0-10-R18-Z PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:14mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:570nm
Wavelength - Peak:572nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.00mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm