LRTBGRUG-TVTX-1+VSVV-58+RVRW-57-20-L-ZO
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DISPLIX BLACK
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LRTBGRUG-TVTX-1+VSVV-58+RVRW-57-20-L-ZO PDF
Type Description
Series:DISPLIX® Black
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:428.5mcd Red, 906.5mcd Green, 184mcd Blue
Lens Style:Oval with Flat Top
Lens Size:3.88mm x 3.32mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.05V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm Red, 528nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak:632nm Red, 523nm Green, 465nm Blue
Features:-
Package / Case:6-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package:6-PLCC
Size / Dimension:4.50mm L x 4.10mm W
Height (Max):2.20mm