LA E6SF-BACA-24-1-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LA E6SF-BACA-24-1-Z PDF
Type Description
Series:Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Amber
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2675mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:617nm
Wavelength - Peak:624nm
Features:-
Package / Case:4-PLCC
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm