LY E65F-CBDB-35-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LY E65F-CBDB-35-Z PDF
Type Description
Series:Power TOPLED® with Lens
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:5325mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:2.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:597nm
Features:-
Package / Case:4-PLCC
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):3.50mm