LO E6SF-ABCB-24-1-ZI
Description
LED ORANGE CLEAR 4PLCC SMD
DataSheet
LO E6SF-ABCB-24-1-ZI PDF
Type Description
Series:Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2950mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:606nm
Wavelength - Peak:610nm
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm