67-21/QK2C-B56702C4CB2/2T
Manufacturer
Everlight Electronics
VIGOR # :
Description
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
67-21/QK2C-B56702C4CB2/2T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:White, Cool
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:2200mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.25V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:5650K ~ 7000K
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm