LT A67C-S2U1-35-66Q4-20-R33-Z
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
DataSheet
LT A67C-S2U1-35-66Q4-20-R33-Z PDF
Part Status:Obsolete
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:392mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:528nm
Wavelength - Peak:523nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:4.00mm L x 3.60mm W
Height (Max):4.20mm