XZDGK45W30MAV-6
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 4SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XZDGK45W30MAV-6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2090mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:2.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Current - Test:30mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Features:-
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:3.50mm L x 2.80mm W
Height (Max):3.40mm