LB A67C-P2R1-35-66J6-20-R33-Z
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
DataSheet
LB A67C-P2R1-35-66J6-20-R33-Z PDF
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:98mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.6V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:4.00mm L x 3.60mm W
Height (Max):4.20mm