HBR1105W-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR 3216 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HBR1105W-TR PDF
Type Description
Series:1105W
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.7V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:50°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:647nm
Wavelength - Peak:660nm
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:3216 Type
Size / Dimension:3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max):2.05mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
67-21/QK2C-B45562C4CB2/2T
67-21/QK2C-B45562C4CB2/2T
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD
OVSTKGBBCR9
OVSTKGBBCR9
LED BLUE/GREEN/ORG CLR CHIP SMD
SMP2-AC
SMP2-AC
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD
VS-HFA08SD60S-M3
VS-HFA08SD60S-M3
DIODE GEN PURP 600V 8A TO252AA
19263
ADAPTER, 100-240VAC IN, 24VDC, 0