LW T773-P2R1-5K8L-Z
Description
LED COOL WHITE DIFF SMD BOTTOM
DataSheet
LW T773-P2R1-5K8L-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED® - Reverse Gullwing
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:White, Cool
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:98mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.1V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:5600K
Wavelength - Peak:-
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm