
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Color: | - |
| Configuration: | - |
| Lens Color: | Colorless |
| Lens Transparency: | Clear |
| Millicandela Rating: | 90mcd |
| Lens Style: | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size: | 1.20mm x 0.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Current - Test: | 20mA |
| Viewing Angle: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant: | 605nm |
| Wavelength - Peak: | 609nm |
| Features: | - |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1608 |
| Size / Dimension: | 1.62mm L x 0.80mm W |
| Height (Max): | 0.90mm |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4000 |
Current price of FA1101C-M-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
LED RGB 6PLCC SMD
LED GREEN CLEAR 2SMD
LED RGB CHIP TOP MNT SMD
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
CAP CER 100PF 500V NP0 1210
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
LED CLEAR 1608 SMD