
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Color: | Red |
| Configuration: | - |
| Lens Color: | Red |
| Lens Transparency: | - |
| Millicandela Rating: | 11600mcd |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Lens Size: | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Current - Test: | 20mA |
| Viewing Angle: | 23° |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant: | 621nm |
| Wavelength - Peak: | 630nm |
| Features: | - |
| Package / Case: | 4-SMD, Gull Wing |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 4.70mm L x 4.20mm W |
| Height (Max): | 7.00mm |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 14000 |
Current price of ALMD-EG2E-XZ002 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
LED RED CLEAR T/H
LED TOP VIEW INGAN WHITE WTR CLR
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
RES 10 OHM 1/10W .5% AXIAL
CAP CER 1500PF 25V C0G/NP0 2225
IC REG LINEAR 15V 1A TO3-2
LED RED SMT ROUND ALINGAP 23DEG