11-21/BHC-AP2R1/2T
Manufacturer
Everlight Electronics
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR 1206 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
11-21/BHC-AP2R1/2T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:99mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:1.10mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:471nm
Wavelength - Peak:468nm
Features:-
Package / Case:1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.50mm