HLMP-EL08-Y20DD
Description
LED AMBER CLEAR T-1 3/4 T/H
DataSheet
HLMP-EL08-Y20DD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Color:Amber
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:18150mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.02V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:592nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 3/4
Size / Dimension:-
Height (Max):8.91mm