HLMP-EL22-VWKDD
Description
LED AMBER DIFFUSED T-1 3/4 T/H
DataSheet
HLMP-EL22-VWKDD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Color:Amber
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:5700mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:23°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:589.5nm
Wavelength - Peak:590nm
Size / Dimension:-
Height (Max):8.91mm