LRTBGVTG-V-1+A7-7+S9-5-20-R33-XX
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED RGB DIFFUSED 6PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LRTBGVTG-V-1+A7-7+S9-5-20-R33-XX PDF
Type Description
Series:MULTILED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:-
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.80mm x 2.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.05V Red, 3.2V Blue, 3.2V Green
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm Red, 528nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak:632nm Red, 523nm Green, 465nm Blue
Features:-
Package / Case:6-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:6-PLCC
Size / Dimension:3.30mm L x 3.00mm W
Height (Max):2.00mm