LT T673-P2Q2-34-0-10-R33-Z
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
LT T673-P2Q2-34-0-10-R33-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:84mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:529nm
Wavelength - Peak:527nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.80mm