LS M670-K1K2-1-0-10-R18-Z-XX
Description
LED MINI SUPER RED 633NM SMD
DataSheet
LS M670-K1K2-1-0-10-R18-Z-XX PDF
Type Description
Series:Mini TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Red
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:9.15mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:628nm
Wavelength - Peak:635nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.00mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm