C4SMK-GJS-CU34Q7S1
Manufacturer
Cree
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
C4SMK-GJS-CU34Q7S1 PDF
Type Description
Series:Screen Master®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2412mcd
Lens Style:Oval with Domed Top
Lens Size:3.90mm x 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:527nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:4mm Oval
Size / Dimension:-
Height (Max):10.50mm