KP-1608PBC-A
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
KP-1608PBC-A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:39mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):-
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):1.10mm