LT E67C-U1V1-35-34-30-R18-ZH
Description
LED POWER TOPLED SMD
DataSheet
LT E67C-U1V1-35-34-30-R18-ZH PDF
Type Description
Series:Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:675mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Current - Test:30mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:520nm
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm