LT T673-Q1Q2-35-0-10-R18-Z-VL
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LT T673-Q1Q2-35-0-10-R18-Z-VL PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:92mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:529nm
Wavelength - Peak:527nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.80mm