BXRE-35E3001-D-23
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
VIGOR # :
Description
LED V15 3500K 3000LM 80CRI WW
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
BXRE-35E3001-D-23 PDF
Type Description
Series:V Series™
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:2935lm (Typ)
Current - Test:700mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):35V
Lumens/Watt @ Current - Test:120 lm/W
Current - Max:1.4A
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:21.00mm L x 21.00mm W
Height:1.70mm
Light Emitting Surface (LES):15.20mm Dia