CXB1816-0000-000N0HQ450G
Manufacturer
Cree
VIGOR # :
Description
LED COB CXB1816 5000K WHT SMD
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
CXB1816-0000-000N0HQ450G PDF
Type Description
Series:Xlamp® CXB1816
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Cool
CCT (K):5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:2340lm (2260lm ~ 2420lm)
Current - Test:450mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):36V
Lumens/Watt @ Current - Test:144 lm/W
Current - Max:900mA
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:115°
Features:-
Size / Dimension:17.85mm L x 17.85mm W
Height:1.70mm
Light Emitting Surface (LES):12.00mm Dia