CXM-14-27-90-36-AC00-F2-3
Manufacturer
Luminus Devices
VIGOR # :
Description
LED COB 16.8W 2030LM 19MM SQ SMD
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
CXM-14-27-90-36-AC00-F2-3 PDF
Type Description
Series:CXM-14
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:1500lm (Typ)
Current - Test:480mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):36V
Lumens/Watt @ Current - Test:87 lm/W
Current - Max:1A
CRI (Color Rendering Index):90
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:19.00mm L x 19.00mm W
Height:1.37mm
Light Emitting Surface (LES):15.00mm Dia