L2C2-40801203E0900
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
LED COB 4000K NEU WHT 80CRI SMD
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
L2C2-40801203E0900 PDF
Type Description
Series:LUXEON CoB Core Range
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Neutral
CCT (K):4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Rectangle
Luminous Flux @ Current/Temperature:1451lm (Typ)
Current - Test:300mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):34.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:140 lm/W
Current - Max:600mA
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:115°
Features:-
Size / Dimension:16.00mm L x 19.00mm W
Height:1.50mm
Light Emitting Surface (LES):9.00mm Dia