BXEB-L0280Z-30E1000-C-B3
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
VIGOR # :
Description
1000 LM WARM WHITE LINEAR MODULE
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
BXEB-L0280Z-30E1000-C-B3 PDF
Type Description
Series:EB Series™ Gen 2
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED Module
Color:White, Warm
CCT (K):3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature:1195lm (Typ)
Current - Test:350mA
Temperature - Test:25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):19.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:175 lm/W
Current - Max:700mA
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:120°
Features:With Connector
Size / Dimension:280.00mm L x 24.00mm W
Height:6.10mm