BXRC-20B1001-B-73
Description
LED COB GEN7 2000K STARBOARD
DataSheet
BXRC-20B1001-B-73 PDF
Type Description
Series:Gen 7 Vero® 10 Array
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):2000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Starboard
Luminous Flux @ Current/Temperature:1195lm (Typ)
Current - Test:270mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):34V
Lumens/Watt @ Current - Test:130 lm/W
Current - Max:540mA
CRI (Color Rendering Index):65
Viewing Angle:120°
Features:With Connector
Size / Dimension:20.00mm Dia
Height:1.90mm
Light Emitting Surface (LES):9.90mm Dia