L2C2-30901208E1500
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
LED COB 1208 3000K WW 90CRI SMD
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
L2C2-30901208E1500 PDF
Type Description
Series:LUXEON CoB Core Range
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Rectangle
Luminous Flux @ Current/Temperature:3483lm (Typ)
Current - Test:900mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):35V
Lumens/Watt @ Current - Test:111 lm/W
Current - Max:1.8A
CRI (Color Rendering Index):90
Viewing Angle:115°
Features:-
Size / Dimension:20.00mm L x 24.00mm W
Height:1.50mm
Light Emitting Surface (LES):15.00mm Dia