AB-FC01209-19712-8A1
Manufacturer
American Bright
VIGOR # :
Description
RGBWW (WARM/COOL) LED STRIP 12V
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
AB-FC01209-19712-8A1 PDF
Type Description
Series:AB-FC
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED Module
Color:Red, Green, Blue, (RGB), White, Cool / White, Warm
CCT (K):-
Wavelength:625nm Red, 528nm Green, 470nm Blue
Configuration:Linear Light Strip, Flexible
Current - Test:137mA Red, 125mA Green, 125mA Blue, 125mA White Cool, 125mA White Warm
Temperature - Test:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):12V
Current - Max:6.37A
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:120°
Features:IP65
Size / Dimension:5000.00mm L x 12.00mm W
Height:2.50mm