CXB3590-0000-000N0HCB30G
Manufacturer
Cree
VIGOR # :
Description
LED COB CXB3590 3000K WHT SMD
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
CXB3590-0000-000N0HCB30G PDF
Type Description
Series:Xlamp® CXB3590
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:11500lm (11000lm ~ 12000lm)
Current - Test:2.4A
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):36V
Lumens/Watt @ Current - Test:133 lm/W
Current - Max:3.6A
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:115°
Features:-
Size / Dimension:34.85mm L x 34.85mm W
Height:1.70mm
Light Emitting Surface (LES):30.00mm Dia