M700C835D72N2W10C
Manufacturer
Universal Lighting Technologies
VIGOR # :
Description
LED MOD 1.0A, 80 CRI, 3500K, 72
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
M700C835D72N2W10C PDF
Type Description
Series:Everline Linear LED Module
Package:Box
Part Status:Active
Type:LED Module
Color:White, Warm
CCT (K):3500K
Wavelength:-
Configuration:Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature:4388lm
Current - Test:700mA
Temperature - Test:45°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):35V
Lumens/Watt @ Current - Test:179 lm/W
Current - Max:1A
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:558.80mm L x 40.89mm W
Height:6.35mm