SSR-80-W27M-R91-KA800
Manufacturer
Luminus Devices
VIGOR # :
Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
SSR-80-W27M-R91-KA800 PDF
Type Description
Series:SSR-80
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:LED Module
Color:White, Warm
CCT (K):2700K
Wavelength:-
Configuration:Starboard
Luminous Flux @ Current/Temperature:1080lm (1040lm ~ 1120lm)
Current - Test:1.4A
Temperature - Test:25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):13V
Lumens/Watt @ Current - Test:59 lm/W
Current - Max:2A
CRI (Color Rendering Index):83 (Typ)
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:19.90mm Dia
Height:7.40mm
Light Emitting Surface (LES):8.00mm Dia