BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
VIGOR # :
Description
LED MODULE EB SERIES 3000K STRIP
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3 PDF
Type Description
Series:EB Series™
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:LED Module
Color:White, Warm
CCT (K):3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature:2410lm (Typ)
Current - Test:700mA
Temperature - Test:50°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):22.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:156 lm/W
Current - Max:1.4A
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:-
Features:-
Size / Dimension:560.00mm L x 24.00mm W
Height:6.10mm