SST-90-G-F11-JG201
Manufacturer
Luminus Devices
VIGOR # :
Description
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
SST-90-G-F11-JG201 PDF
Type Description
Series:SST-90
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:Green
CCT (K):-
Wavelength:537nm
Configuration:Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:855lm (Typ)
Current - Test:3.15A
Temperature - Test:25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Lumens/Watt @ Current - Test:80 lm/W
Current - Max:27A
CRI (Color Rendering Index):70
Viewing Angle:100°
Features:-
Size / Dimension:11.00mm L x 10.00mm W
Height:5.40mm
Light Emitting Surface (LES):8.00mm Dia