BXRA-27G1200-B-03
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
VIGOR # :
Description
LED COB ES WARM WHITE RECTANGLE
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
BXRA-27G1200-B-03 PDF
Type Description
Series:ES
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Rectangle
Luminous Flux @ Current/Temperature:1190lm (Typ)
Current - Test:500mA
Temperature - Test:25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):29.6V
Lumens/Watt @ Current - Test:80 lm/W
Current - Max:750mA
CRI (Color Rendering Index):90
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:22.80mm L x 25.80mm W
Height:3.00mm
Light Emitting Surface (LES):-
Lens Type:Domed
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
Z-G4-WW
Z-G4-WW
G-4 LED ASSEMBLEY WW 12V