L2C2-35801216E2300
Description
LED COB CORE RANGE WARM WHITE
DataSheet
L2C2-35801216E2300 PDF
Type Description
Series:LUXEON CoB Core Range
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:7525lm (Typ)
Current - Test:1.6A
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):35V
Lumens/Watt @ Current - Test:134 lm/W
Current - Max:3.2A
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:115°
Features:-
Size / Dimension:28.00mm L x 28.00mm W
Height:1.50mm
Light Emitting Surface (LES):23.00mm Dia