BXEB-L0280Z-30S1000-C-C3
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
VIGOR # :
Description
EB GEN 3 LED MODULE, 280 MM, 300
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
BXEB-L0280Z-30S1000-C-C3 PDF
Type Description
Series:EB Series™ Gen 3 Thrive
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED Module
Color:White, Warm
CCT (K):3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature:1235lm (Typ)
Current - Test:480mA
Temperature - Test:25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):20.3V
Lumens/Watt @ Current - Test:127 lm/W
Current - Max:960mA
CRI (Color Rendering Index):98 (Typ)
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:280.00mm L x 24.00mm W
Height:6.10mm