BXIB-L0554A-40H2500-A-13
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
VIGOR # :
Description
LED PLUG N PLAY 21.8 4000K 2500L
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
BXIB-L0554A-40H2500-A-13 PDF
Type Description
Series:IB
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:LED Module
Color:White, Neutral
CCT (K):4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Linear Light Strip, Plug and Play
Luminous Flux @ Current/Temperature:1790lm (Typ)
Current - Test:500mA
Temperature - Test:40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):31.5V
Lumens/Watt @ Current - Test:114 lm/W
Current - Max:700mA
CRI (Color Rendering Index):95
Viewing Angle:240°
Features:-
Size / Dimension:554.00mm L x 25.00mm W
Height:19.00mm
Light Emitting Surface (LES):508.80mm L x 25.00mm W