BXIB-L0508A-40E2000-A-13
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
VIGOR # :
Description
LED PLUG N PLAY 20" 4000K 2000LM
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
BXIB-L0508A-40E2000-A-13 PDF
Type Description
Series:IB
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:LED Module
Color:White, Neutral
CCT (K):4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Linear Light Strip, Plug and Play
Luminous Flux @ Current/Temperature:2070lm (Typ)
Current - Test:500mA
Temperature - Test:40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):28.6V
Lumens/Watt @ Current - Test:145 lm/W
Current - Max:700mA
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:240°
Features:-
Size / Dimension:508.00mm L x 25.00mm W
Height:19.00mm
Light Emitting Surface (LES):463.00mm L x 25.00mm W