L2C5-30901208E15B0
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
LED COB 3000K 90CRI WHITE
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
L2C5-30901208E15B0 PDF
Type Description
Series:LUXEON CoB Core Range Gen 3
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Rectangle
Luminous Flux @ Current/Temperature:-
Current - Test:900mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):34.8V
Lumens/Watt @ Current - Test:-
Current - Max:1.8A
CRI (Color Rendering Index):90
Viewing Angle:115°
Features:-
Size / Dimension:20.00mm L x 24.00mm W
Height:1.50mm
Light Emitting Surface (LES):15.00mm Dia