BXRA-35H7000-J-03
Manufacturer
Bridgelux, Inc.
VIGOR # :
Description
LED RS 3500K 7000LM 97CRI WW
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
BXRA-35H7000-J-03 PDF
Type Description
Series:RS
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Rectangle
Luminous Flux @ Current/Temperature:4920lm (Typ)
Current - Test:2.8A
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):29.4V
Lumens/Watt @ Current - Test:60 lm/W
Current - Max:3.8A
CRI (Color Rendering Index):97
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:49.50mm W x 45.30mm H
Height:2.60mm
Light Emitting Surface (LES):35.00mm Dia