XREROY-L1-R250-00701
Manufacturer
Cree
VIGOR # :
Description
LED XRE 465NM ROY BLUE 250MA SMD
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
XREROY-L1-R250-00701 PDF
Type Description
Series:XLamp® XR-E
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Wavelength:458nm (450nm ~ 465nm)
Current - Test:350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test:-
Current - Max:1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:275mW (250mW ~ 300mW)
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:3529 (9073 Metric)
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.181" (4.60mm)