GT CSSPM1.13-LQLS-26-0-350-R18
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
OSLON SSL 120 TRUE GREEN
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
GT CSSPM1.13-LQLS-26-0-350-R18 PDF
Type Description
Series:OSLON® SSL 120
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Wavelength:528nm (Typ)
Current - Test:350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.35V
Lumens/Watt @ Current - Test:116 lm/W
Current - Max:1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:136lm (121lm ~ 150lm)
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1212 (3030 Metric)
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.073" (1.85mm)